filmy

Gadające głowy, Krzysztof Kieślowski

Uwielbiam ten film, jest w dziesiątce moich ulubionych. Dwa pytania: Kim Ty jesteś? Co jest dla Ciebie najważniejsze, czego byś chciał/a? stawiane ludziom w różnym wieku i na różnym etapie rozwoju. Szczera odpowiedź małej dziewczynki „Nie wiem” i wzruszające wyznanie 100 letniej pani ” Chciałabym dłużej żyć. Dłużej żyć” Pytam sama siebie: Co jest dla Ciebie najważniejsze? Kim Ty jesteś? Chciałabym móc odpowiedzieć jak ten mały chłopiec: „Chcę być samochodzikiem” lub „Chcę być powietrzem”………

Pociąg „Życie”

Życie nie jest niczym innym jak podróżą pociągiem:

składającą się z wsiadania i wysiadania,

naszpikowanym wypadkami, przyjemnymi niespodziankami oraz głębokimi smutkami

Rodząc się, wsiadamy do pociągu i znajdujemy tam osoby, z którymi myślimy być zawsze podczas naszej podróży: naszych rodziców. Niestety, prawda jest inna. Oni wysiadają na jakiejś stacji pozbawiając nas swojej czułości, przyjaźni i niezastąpionego towarzystwa.

Jednak to nie przeszkadza, by wsiadły inne osoby, które staną się dla nas bardzo szczególne.

Przybywają nasi braci, przyjaciele i cudowne miłości. Wśród osób, które jadą tym pociągiem, będą takie, które robią sobie zwykłą przejażdżkę; Takie, które wywołują w podróży tylko smutek…Oraz takie, które krążąc po pociągu będą zawsze gotowe do pomocy potrzebującym

Wielu wysiadając pozostawi ciągłą tęsknotę…Inni przejdą tak niezauważenie, że nie zdamy sobie sprawy, że zwolnili miejsce. Ciekawe jest, że niektórzy pasażerowie, którzy są przez nas najbardziej ukochani, zajmą miejsca w wagonach najbardziej oddalonych od naszego.

Dlatego będziemy musieli przebyć drogę oddzielnie, bez nich. Oczywiście, nic nam nie przeszkadza, by w trakcie podróży porozglądać się -choć z trudnością – po naszym wagonie

i dotrzeć do nich…Ale niestety, nie będziemy już mogli usiąść przy ich boku, ponieważ miejsce to będzie już zajęte przez inną osobę. Nie ważne; ta podróż właśnie tak wygląda:

pełna wyzwań, marzeń, fantazji, oczekiwań i pożegnań… Ale nigdy powrotów.

A zatem, odbądźmy naszą podróż w możliwie najlepszy sposób. Próbujmy zawierać znajomości z każdym pasażerem szukając w każdym z nich ich najlepszych cech.

Pamiętajmy, że zawsze w jakiejś chwili w podróży oni mogą bełkotać i prawdopodobnie będziemy musieli ich zrozumieć…Ponieważ nam również wiele razy będzie plątać się język, i będzie ktoś, kto nas zrozumie. Wielka tajemnica na końcu polega na tym,

że nigdy nie będziemy wiedzieć na jakiej stacji wysiadamy, ani gdzie wysiądą nasi towarzysze, ani nawet ten, który zajmuje miejsce  przy naszym boku.

Zastanawiam się, czy kiedy wysiądę z pociągu, poczuję nostalgię… Wierzę, że tak.

Oddzielić się od niektórych przyjaciół, z którymi odbywałem podróż będzie bolesne.

Pozwolić, by moje dzieci pozostały same, będzie bardzo smutne. Ale chwytam się nadziei,

że kiedyś przybędę na stację główną i zobaczę jak przybywają z bagażem, którego nie posiadali przy wsiadaniu.

Uszczęśliwi mnie myśl, że współpracowałem przy tym, by ich bagaż rósł i stawał się

bardziej wartościowy. Mój przyjacielu, sprawmy, by nasz pobyt w tym pociągu był spokojny i wart starań. Róbmy tak, by gdy nadejdzie chwila wysiadania, na naszym pustym miejscu pozostała tęsknota i miłe wspomnienia dla tych, co kontynuują podróż.

Tobie, gdyż jesteś częścią mojego pociągu, życzę…

Szczęśliwej podróży!!!

“Im cięższa walka, tym wspanialsze zwycięstwo”

O presji grupy

Eksperyment

Interakcja między matką i dzieckiem. W pierwszej części filmu pokazana jest spontaniczna, żywa, ciepła, wzajemna wymiana komunikatów pomiędzy obojgiem. W drugiej części, matka poproszona przez eksperymentatora, przyjmuje amimiczny wyraz twarzy. Reakcja dziecka jest natychmiastowa. To daje do myślenia, porusza….  Za kilka dni dzień matki, skłania mnie to do refleksji jak odpowiedzialna i ważna to rola. I jak niedoceniana, niestety…

Prof. Zimbardo opowiada o słynnym eksperymencie więziennym przeprowadzonym na Uniwersytecie Stanforda.

Czas w naszym życiu – spotkanie z prof. Zimbardo

Carl Gustaw Jung

Dodaj komentarz