2011

31 grudnia

Tyle darów rok nam przyniósł:
Pszczołom łąki kwiatów pełne,
Ludziom dał łany zbóż,
Zbożom dał pełen kłos,

Przykrył pola płachtą śniegu,
Aby zimą odpoczęły.
Myślisz ty, myślę ja,
Co nam rok miniony dał.

To był rok, dobry rok.
Z żalem dziś żegnam go.
Miejsce da nowym dniom
Stary rok, dobry rok.

Mija dla nas dniem szczęśliwym,
W którym znów jesteśmy razem.
Nieraz nam smutek niósł,
Nieraz nam radość niósł.

Pierwszej gwiazdy dziś zapytaj,
Co następny rok przyniesie.
Czekam ja, czekasz ty …
Północ już – zegar zaczął bić.

Mija rok, dobry rok.
Z żalem dziś żegnam go.
Miejsce da nowym dniom
Stary rok, dobry rok.

Krzysztof Dzikowski

24 grudnia

Wigilia Bożego Narodzenia i utwór Jacka Kaczmarskiego z 1980r. zainspirowany obrazem Jacka Malczewskiego „Wigilia na Syberii”. 24 grudnia 1946r. w więzieniu na Łubiance zginął generał Leopold Okulicki („Niedźwiadek”). Był ostatnim dowódcą Armii Krajowej.  Od 5 października 1944 roku, siedziba Komendy Głównej Armii Krajowej znajdowała się w Częstochowie.

http://www.okulicki.ipn.gov.pl/portal/oku/

22 grudnia

Ależ piękna była ta jesień, piękna i długa. Słońce osiągnęło wreszcie Zwrotnik Koziorożca i dalej na południe już nie pójdzie. W tej chwili mamy najkrótszy dzień w roku, ale z każdym kolejnym z dniem zacznie go trochę przybywać, a 21 marca długość dnia i nocy zrównają się. Jutro 22 grudnia o 6.30 rozpocznie swoje panowanie Zima. Cały dzień padał drobny śnieg. Napadało  go całkiem sporo, wieczorem wracałam do domu po białej drodze.

23 września

Lato odjechało na Wielkim Wozie wymoszczonym sianem i kwiatami. Promienie słoneczne padają prostopadle na równik, długość dnia i nocy jest taka sama. Mamy jesień. To będą piękne 3 miesiące!

15 wrzesnia

Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię…

Louis Wain, Kot

i ich bliskimi, chciałoby się dodać. Schizofrenia jest chorobą obejmującą najpoważniejsze ze znanych zaburzeń życia psychicznego. Nazwa została wprowadzona przez szwajcarskiego psychiatrę E. Bleulera w 1911r. i oznacza rozszczepienie umysłu: schizo (rozszczepienie), fren (umysł). Bleuler wyodrębnił dwa objawy osiowe schizofrenii: autyzm i rozszczepienie. Uważał, że patologia ta charakteryzuje się przede wszystkim dezorganizacją procesu myślowego, brakiem więzi między myślami, a emocjami oraz zwróceniem się do wewnątrz i oderwaniem od rzeczywistości. Schizofrenia manifestuje się niespójnością poznawcza, zaburzeniami treści myślenia, percepcji, ekspresji emocjonalnej, tożsamości i woli, zamknięciem w sobie oraz nieprawidłowościami motorycznymi.Tradycyjnie wyróżnia się następujące postacie tej choroby: niezróżnicowaną, katatoniczną, zdezorganizowaną oraz paranoidalną Na schizofrenię choruje mnie więcej jedna na 100 osób (1%populacji). Choroba często ma przebieg epizodyczny: po fazie ostrej następuje faza remisji kiedy chory może funkcjonować normalnie.

„W schizofrenii często przed chorym odsłania się „prawdziwe” oblicze drugiego człowieka.”

(Antoni Kępiński)

więcej o schizofrenii:http://online.synapsis.pl/

9 września

Światowy Dzień FAS

FAS (Fetal Alcohol Syndrome – Płodowy Zespół Alkoholowy), jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, które mogą wyrażać się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalie rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne. FAS jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkohol powoduje więcej szkód w rozwijającym się płodzie niż inne substancje łącznie z marihuaną, heroiną i kokainą. (Institute of Medicine, 1996). Efekty mogą być groźne lub średnio nasilone i wyrażają się obniżeniem IQ, zaburzeniami uwagi i zdolności uczenia się, aż do wad serca, dysfunkcji mózgu i śmierci włącznie. Wiele dzieci doświadcza poważnych zaburzeń zachowania i funkcjonowania społecznego, które trwają całe życie. Na świat przychodzi więcej dzieci z FAS, niż z Zespołem Downa (1991, Journal of American Medical Association).  Polsce co roku rodzi się ok. 900 dzieci z pełnoobjawowym FAS. Dziesięć razy więcej dzieci ma inne zaburzenia związane z alkoholem opisywane jako FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder – Poalkoholowe Uszkodzenie Płodu). Większość przypadków pozostaje nie zdiagnozowana lub zdiagnozowana niewłaściwie.”

Źródło: http://fas.edu.pl

31 sierpnia

jeszcze dziś wakacje!

Człowiek to jakiś dziwny jest, jak mu za ciepło marudzi, jak za zimno też. Co dziwne, jak pogoda zgodna z długością i szerokością geograficzną to marudzi bez końca, że lata nie było, że zimno i pada (nad morzem zwłaszcza, mam doniesienia z ostatniej chwili), ale obserwuję dziwną zgodność, co do tego, że wakacje mają trwać dłużej!!!!!!. Niestety miłościwie nam w oświacie panująca pani minister i jej sztab jej ludzi ustalili, że wakacje (jutro zaczynającego się roku szkolnego) tak, ale od 29 czerwca!!!!!! kochani, zatem zostaje znowu czas na czekanie! siły wytrwałości i samych piątek na świadectwach, życzę Wam.

31 sierpnia

Dzień Solidarności i Wolności – święto państwowe obchodzone w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w stoczniach w Szczecinie i w Gasku w 1980r będących kulminacją zrywu Polaków do wolności.

27 czerwca

Zmarł Maciej Zembaty, poeta, satyryk, scenarzysta, reżyser radiowy, muzyk, bard i tłumacz, głównie poezji Leonarda Cohena.

23 czerwca

Dzień Ojca

15 czerwca

„Nie można nakazać wiatrowi, aby nie wiał, ale można budować wiatraki.” Przysłowie holenderskie

15 czerwca jest Światowym Dniem Wiatru i jednocześnie  Światowym Dniem Praw Osób Starszych. Ballada Boba Dylana „Odpowie ci wiatr” może stanowić wspólny mianownik obu świąt.

31 maja

fotolia_4147545_

Jutro 1 czerwca, czas w którym obchodzimy Dzień Dziecka. Kupujemy zabawki dla dzieci bliżej i nieco dalej nam zaprzyjaźnionych, festyny baloniki i jak każdy dzień, tak i ten dobiegnie końca, zostawiając w pamięci gesty DLA . Ja w tej kwestii, jestem za ustaleniem dnia 1 czerwca – Dniem Każdego z ludzi. Niezależnie od tego, jaki ma pesel i czym się  zajmuje. Każdy z Nas jest dzieckiem, dzieckiem kogoś najważniejszego na świecie. Byłoby wspaniale, gdyby też Każdy pielęgnował swoje wewnętrzne dziecko, ujawniające radość spontaniczność i zgodę z tym, co czujemy. Zastanawiając się nadal nad wątkiem wolności, mam wrażenie, że tylko małe dzieci będąc wolne od różnych społecznych uwarunkowań są bezgranicznie szczere, ale może się mylę?

29 maja

29 maja jest Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ, którzy chronią wolność i prawa człowieka w rejonach objętych wojnami domowymi.

„Człowiek skazany jest na to by być wolnym. Skazany – nie stworzył bowiem samego siebie, a mimo wszystko jest wolny. Kiedy już raz rzucony zostaje w świat jest odpowiedzialny za wszystko co robi.” (Jean-Paul Sartre)

Cztery ostateczne powody lęku zdaniem Irvina Yaloma to: śmierć, brak sensu, izolacja i wolność. Można mieć wątpliwości czy  „wolność”  pasuje do tej konfiguracji. Wolność, w przeciwieństwie do śmierci, izolacji czy braku sensu budzi na pozór jedynie pozytywne skojarzenia. Yalom odwołuje się do Sartre i egzystencjalizmu – „jesteśmy w najgłębszym sensie tego słowa odpowiedzialni za siebie. Jesteśmy autorami samych siebie”. Odpowiedzialność jawi się trochę jako ciemna strona wolności. A Bob Marley śpiewa o pieśni wolności, która jest wszystkim, co kiedykolwiek miał

26 maja

Nie ma jak u mamy….

Miałam może z 10 lat i po raz pierwszy w życiu przebywałam poza domem prawie miesiąc. Była niedziela i dzień odwiedzin rodziców. Siedziałam w świetlicy jak inni, do których nikt nie przyjechał, a z gramofonu płynęły słowa piosenki: Nie ma jak u mamy….Moja koleżanka Kasia płakała. Ona wiedziała, że do niej nikt nie przyjedzie, ja czekałam. Pamiętam jakby to było wczoraj …..

8 i 9 maja

Czas upamiętniający i jednoczący tych, którzy stracili życie podczas II Wojny Światowej (święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku)

5 maja

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych                                           w Polsce obchodzony również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną„Upośledzeni umysłowo nauczyli mnie więcej, niż zdołam wyrazić. W ich świecie nie istnieje hipokryzja: żyją w królestwie, w którym uśmiech stanowi przepustkę do uczucia drugiego człowieka, a blask ich oczu zmiękczy najbardziej zatwardziałe serce. Być może za ich pośrednictwem Bóg przypomina nam, że świat musi na nowo odkryć te cechy, których upośledzeni umysłowo nigdy nie zatracili. ” (Carl J. Rote)

„Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, na co trafisz.” (Forrest Gump)

3 maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja

polskie święto państwowe obchodzone 3 maja, ustanowione w 1919 oraz ponownie w 1990, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki, który został zwołany w październiku 1788.

Źródło: Wikipedia

22 kwietnia

Dzień Ziemi

Ja Ziemia

Dzień i noc kręcę się wokół siebie i swoich spraw

Przez 365 dni biegam wokół Słońca Miewam wiosny i lata Miewam jesienie i zimy Czasem wybucham wulkanem Czasem drżę przeszyta trwogą Ja Ziemia bywam sucha Ja Ziemia zalewam się łzami Wiosną bywam gadatliwa śpiewem ptaków Radosna kolorem łąk i nieba W lecie pachnąca sianem Rozleniwiona pieszczotą słońca Czerwona kolorem wiśni i malin Jesienią bywam różna Zaplątana w sieć babiego lata Kolorowa liśćmi Pachnąca dymem z ognisk Rozczochrana wiatrem Zrzucam z siebie wszystko Płaczę i szarzeję deszczem By zanurzyć się w ciepły puch zimy Zimą jestem półsenna Mam jeden Księżyc Jedno niebo z gwiazdami nad głową Jedno Słońce Mam obszary zimna i strefy gorąca Bywam urodzajna i bywam jałowa Ja ziemia ciągle jestem zadziwiona…

7 kwietnia

Zdrowie rzecz ważna, więc doczekało się swojego święta – dziś Światowy Dzień Zdrowia. Święto obchodzone co roku 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego celem jest zwrócenie uwagi na najbardziej palące problemy zdrowotne oraz integracja społeczeństw na rzecz przeciwdziałania im. Za 4 miesiące mam, wyczekiwaną od października wizytę u lekarza specjalisty. Przez jakiś czas prowadziłam w tej sprawie ożywioną korespondencję z Narodowym Funduszem Zdrowia, który mile mnie zaskoczył poważnym potraktowaniem mojego zapytania. Niestety na miłym zaskoczeniu koniec! Ostatecznie to ja, pacjent, muszę podjąć działania na rzecz skrócenia okresu oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty. W jaki sposób? Pisząc skargę na konkretną przychodnię, w której odmówiono mi pomocy. Ponieważ odmówiono mi pomocy we wszystkich przychodniach w mieście, z wyjątkiem tej jednej, gdzie mam wizytę w sierpniu, więc dużo skarg musiałabym napisać. Urzędnicy z NFZ znają realia, ale aby wszcząć procedurę muszą mieć skargę. Nie lubię pisać skarg, więc „czekam, czekam wytrwale” na sierpień, w międzyczasie lecząc się prywatnie i słuchając Orkiestry na Zdrowie trzymam się mocno.

21 marca

Promienie słoneczne padają prostopadle na równik, długość dnia i nocy jest taka sama, mamy wiosnę!

14 marca

Wolna Grupa Bukowina towarzyszy mi od zawsze, była ze mną podczas sesji w akademiku, była na szlaku, w strasznych początkach mojej przygody z samochodem stanowiła pozytywną kotwicę bezpieczeństwa. Dziś, gdyby żył obchodziłby urodziny Wojciech Bellon, poeta, pieśniarz, kompozytor, lider grupy. To dla niego powstała ta piosenka SDM.

12 marca

Na świętego Grzegorza idzie zima do morza! Mam nadzieję, że to dziś, bo Grzegorz obchodzi imieniny także 25 marca.

11 marca

Ważka przeleciała tuż przede mną usiadła na płocie, wstałem wziąwszy czapkę w rękę już miałem ją schwytać I wtedy… (Hiroszima Muzeum Pokoju)

10 marca

W Polsce obchodzony jest Dzień Mężczyzn (w Dzień 40 Męczenników) to niesprawiedliwe!

9 marca

Popielec

Feniks S. Wyspiański

Popiół  jest zewnętrznym wyrazem smutku albo pokuty. W wielu religiach wierni nacierają sobie czoła lub posypują głowę popiołem na znak pokory, a także przypomnienia sobie prawdy o przemijalności, znikomości człowieka i jego życia. Popiół jest też symbolem, tak jak to ma miejsce w greckim micie o ptaku Feniksie, odradzającego się życia.

(…)Co raz to z ciebie, jako z drzazgi smolnej, Wokoło lecą szmaty zapalone; Gorejąc, nie wiesz, czy stawasz się wolny, Czy to, co twoje, ma być zatracone?

Czy popiół tylko zostanie i zamęt, Co idzie w przepaść z burzą? – czy zostanie Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament, Wiekuistego zwycięstwa zaranie!…

Cyprian Kamil Norwid

8 marca

Kobiety

Kiedy ma 5 lat: ogląda się w lustrze i widzi księżniczkę. Kiedy ma 10 lat: ogląda się w lustrze i widzi Kopciuszka. Kiedy ma 15 lat: ogląda się w lustrze i widzi obrzydliwą siostrę przyrodnią Kopciuszka – „Mamo, przecież tak nie mogę pójść do szkoły!” Kiedy ma 20 lat: ogląda się w lustrze i widzi się „za gruba, za chuda, za niska, za wysoka, włosy za bardzo kręcone albo za proste”, ale mimo wszystko wychodzi z domu. Kiedy ma 30 lat: ogląda się w lustrze i widzi się „za gruba, za chuda, za niska, za wysoka, włosy za bardzo kręcone albo za proste”, ale uważa, że teraz nie ma czasu, żeby się o to troszczyć i mimo wszystko i wychodzi z domu. Kiedy ma 40 lat: ogląda się w lustrze i widzi się „za gruba, za chuda, za niska, za wysoka, włosy za bardzo kręcone albo za proste”, ale mówi, że jest przynajmniej czysta i mimo wszystko wychodzi z domu. Kiedy ma 50 lat: ogląda się w lustrze i mówi: „Jestem sobą” i idzie wszędzie. Kiedy ma 60 lat: patrzy na siebie i wspomina wszystkich ludzi, którzy już nie mogą na siebie spoglądać w lustrze. Wychodzi z domu i zdobywa świat. Kiedy ma 70 lat: patrzy na siebie i widzi mądrość, radość i umiejętności. Wychodzi z domu i cieszy się życiem. Kiedy ma 80 lat: nie troszczy się o patrzenie w lustro. Po prostu zakłada liliowy kapelusz i wychodzi z domu, żeby czerpać radość i przyjemność ze świata. Może wszystkie powinnyśmy dużo wcześniej założyć taki liliowy kapelusz…??? Pięknych dni i nie zapomnijcie liliowego Kapelusza – już od dzisiaj !!!

6 marca

Europejski Dzień Logopedy

5 marca

Dzień Dentysty

Dzień Teściowej

3 marca

Tłusty czwartek a także

Międzynarodowy Dzień Pisarzy, a w Japonii – Dzień Dziewczynki, co ze względu na mój szczególny sentyment dla ojczyzny origamii sprawia, że jutro świętuję  🙂

1 marca

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych„jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.” (druk sejmowy nr 2845 z 26 lutego 2010)

23 lutego

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

20 lutego

Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej– ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i po raz pierwszy obchodzony 20 lutego 2009. Ideą święta jest promowanie wysiłków na rzecz zmniejszenia ubóstwa, wykluczenia społecznego i bezrobocia.

17 lutego

Światowy Dzień Kota – gdyby nie to, że na moje ręce wpłynęły życzenia dla naszego poradnianego kota, nie wiedziałabym o tym fakcie. Miłe. Ciekawe czy także pies ma swoje międzynarodowe święto? Wszystkim kotom w dniu ich święta -swobody chodzenia swoimi kocimi ścieżkami!

14 lutego

Walentynkowo o miłości, tej przez duże M na motywach wiersza Krzysztofa Kamila Baczynkiego z lutego 1942r.

9 lutego

„Urodzić się znaczy to samo, co dostać w prezencie cały świat.”

(Jostein Gaarder)

2 lutego Dzień Świstaka

Świstak Phil z Punxsutawney w stanie Pensylwania nie zobaczył w tym roku swojego cienia, co wróży wczesną wiosnę. (to nie jest Phil)

21 stycznia –  Dzień Babci

Pomnik Dyla Sowizdrzała w Mölln

Środek Świata Moja babcia, którą w tych dniach wspominam, znała wiele anegdot, historii, piosenek. Mogła snuć swoje mówione i śpiewane opowieści w nieskończoność, tak mi się przynajmniej jako dziecku wydawało. Była ze świata, w którym nie było telewizji, a ludzie spotykali się wieczorami i opowiadali. Jedna z nielicznych opowiedzianych przez nią historyjek, która ocalała w mej pamięci to opowieść  o Sowizdrzale, który przysłuchiwał się dyspucie uczonych na temat lokalizacji środka świata. W pewnym momencie wkroczył na arenę ich sporu oznajmiając, że wie gdzie jest środek świata. W ciszy napełnionej zdumieniem, skąd ktoś taki może wiedzieć coś, czego nawet najwięksi uczeni nie wiedzą dojrzewało i wreszcie padło, wypowiedziane czyimiś ustami pytanie – Gdzie? Sowizdrzał tylko na to czekał. Zrobił kilka kroków do przodu, kilka w prawo, potem krok w lewo, wbił kołek w ziemię i oznajmił – Tu jest środek świata! Wnioskując z twarzy uczonych, że gotowi są podważać lub krytykować jego koncepcję przezornie dorzucił – A kto nie wierzy niech przemierzy!  Trochę szkoda, że babcine opowieści pochowały się gdzieś w szufladach mojej niepamięci i nie mam dziś do nich dostępu. Pozostały jakieś strzępy słów, fragmenty zdań, ogólny koloryt…Ta historia przypomniała mi inną też ze środkiem mającą coś wspólnego, ale już nie przez babcię opowiedzianą. Rzecz dzieje się w wiosce indiańskiej którą zwiedzając pewien cudzoziemiec  zauważa mnóstwo tarcz ze strzałami utkwionymi zawsze w samym ich środku. – Jak wy to robicie, że trafiacie zawsze w sam środek? – pyta ze zdziwieniem i ciekawością. –My najpierw strzelamy, a później rysujemy tarczę – odpowiada prostodusznie towarzyszący mu wódz plemienia. Leszek Kołakowski w książce „Wśród znajomych” w rozdziale zatytułowanym „Radom – środek świata” pisze: „ Miasto czy wieś w której się rodzimy, to środek świata. Ta przestrzeń niewielka w której się obracamy, nasze domy, cmentarze, kościoły – ta przestrzeń wiekami wysiłkiem ludzkim zbudowana […] jest dla nas centrum świata, do którego wszystkie inne kawałki są odniesione”.

4 stycznia

4.01.2011 dzień dla mnie bardzo szczególny. Dziś Księżyc stanął  pomiędzy Ziemią i Słońcem powodując na niebie niezwykły spektakl…..Potem każdy poszedł w swoją stronę. Ziemia z prędkością 30 kilometrów na sekundę kontynuuje swój bieg wokół Słońca, jednocześnie wirując wokół siebie i swoich spraw. Ja podobnie…może nie tak szybko.

2 stycznia

2 stycznia, jesteśmy gdzieś w okolicach peryhelium tj. punktu orbity położonego najbliżej Słońca. W tym punkcie byliśmy 365 dni temu i będziemy prawdopodobnie za kolejne 365 dni. Życie jest podróżą. Jesteśmy w ciągłym ruchu. Ziemia w swej wędrówce wokół Słońca jest jak samolot, statek lub inny środek komunikacji. Bilety są za darmo. Warunki podróżowania  komfortowe do tego stopnia, że zapominam gdzie jestem.

1 stycznia

Bajka o Starym i Nowym Roku

O jednej porze, raz do roku
w zimowej nocy ciemnym mroku,
gdzieś, gdzie nie sięga ludzki wzrok,
schodzi się z rokiem rok.

Jeden jest wielki z siwą brodą,Jim Warren
drugi jest mały z buzia młodą,
czyli, by rzec innymi słowy:
jeden jest Stary, a drugi Nowy.

Gwiazdy jak owieczki lśnią na niebie,
a oni stają obok siebie,
coś sobie mówią, patrząc w oczy,
ale nikt nie wie o czym.

Potem w ciemności słychać kroki…
To się rozchodzą oba roki.
W całkiem przeciwne idą strony:
Stary znużony i zmęczony,
Nowy o jasnych, złotych lokach,
wesoło mknie w podskokach.

Po chwili cichnie odgłos kroków
w zimowej nocy ciemnym mroku,
gwiazda za gwiazdą w górze gaśnie
i znika czarnej nocy cień,
i robi się na świecie jaśniej,
i wstaje nowy, jasny dzień,
i budzisz się, przecierasz wzrok
i witasz Nowy Rok.

Ludwik Jerzy Kern


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s