Melanie Klein

Melanie Klein i Anna Freud

Melanie Klein i Anna Freud

Melanie Klein – psychoanalityczka, przedstawicielka nurtu relacji z obiektem, pionierka w analizie dzieci. Przychodzi na świat 30 marca 1892r. w Wiedniu.

„W całej mojej pracy podstawowe znaczenie przypisywałam pierwszej relacji niemowlęcia z obiektem – relacji z piersią i z matką. Doszłam do wniosku, że jeśli ten pierwszy introjektowany obiekt zakorzeni się w ego we względnie pewny sposób, powstaje baza do prawidłowego rozwoju.” 

Rodzice – Ojciec Moriz Reizess pochodzi z ortodoksyjnej rodziny żydowskiej z Lwowa, matka Libussa Deutschaz z Warbotz na Słowacji. Dzieli ich spora różnica wieku – w momencie przyjścia Melanie na świat jej ojciec ma 54 lata, a matka 30. Ojciec umiera gdy Melanie ma 18 lat.

Rodzeństwo – Melanie jest czwartym i najmłodszym dzieckiem. Gdy ma 4 lata umiera jej o 4 lata starsza siostra Sidonie, a gdy ma lat 20, jej starszy brat Emmanuel.

Doświadczenie nauczyło mnie, iż złożoność w pełni dorosłej osobowości można zrozumieć tylko pod warunkiem, że uzyskamy wgląd w umysł niemowlęcia i prześledzimy jego rozwój w późniejszym życiu.  Można powiedzieć, że analiza podąża od dorosłości do dzieciństwa, a potem przez etapy pośrednie, z powrotem do dorosłości, wciąż od nowa tam i z powrotem, zależnie od dominującej sytuacji przeniesieniowej.

klein2Mąż – Artur Klein, inżynier chemik, straszy od niej o 4 lata. Poznaje go w wieku 17 lat, poślubia w wieku 21 lat,  rozstaje w 1922 roku.

Dzieci – córka Melitta (ur. 1904), synowie Hans(ur. 1907) i Erich (ur.1914).  Syn Hans ginie w 1934 roku w Tatrach. Córka  Melitta Schmideberg jest podobne jak matka psychoanalityczką i chyba jej największą oponentką.

Miejsce zamieszkania – Wiedeń, potem wraz z mężem przeprowadza się na prowincję, przez jakiś czas mieszkają w Krapkowicach (woj. opolskie). W latach 1910 – 1922 mieszka w Budapeszcie, w 1921 roku przenosi się do Berlina, a w 1926 osiada na stałe w Londynie, gdzie żyje do końca swoich dni tj 22 września 1960 roku.

Sándor Ferenczi – W 1910 roku Melanie Klein zamieszkuje w Budapeszcie, czyta „Marzenia senne” Freuda i zaczyna pasjonować się psychoanalizą. W 1914 roku rozpoczyna psychoanalizę u Sándora Ferencziego, węgierskiego neurologa i psychoanalityka, nie tylko z powodu fascynacji, potrzebuje pomocy. W tym samym roku wybucha I wojna światowa, jej mąż, także psychoanalityk zostają powołani do wojska, w październiku 1914 umiera matka Melanie, która wspierała ją w opiece i wychowaniu dzieci.

Wybrane publikacje – „Psychoanaliza dzieci”, „Wkład do psychogenezy stanów maniakalno-depresyjnych”, „Żałoba i jej związek ze stanami maniakalno-depresyjnymi”, „Zawiść i wdzięczność”

„Uczucia zazdrości, zawiści i zachłanności wymagają rozróżnienia. Zawiść jest uczuciem gniewu o to, że ktoś inny ma i cieszy się czymś pożądanym, i budzi impuls, by mu to odebrać lub zepsuć. Zawiść oznacza ponadto relację tylko z jedną osobą i wywodzi się z najwcześniejszej, wyłącznej relacji z matką. Zazdrość opiera się na zawiści ale zakłada relację z co najmniej dwiema osobami; dotyczy ona głównie uczucia, że miłość należna mu w poczuciu podmiotu, została lub może być odebrana przez rywala. W potocznym rozumieniu zazdrości mężczyzna lub kobieta czują się pozbawieni ukochanej osoby przez kogoś innego”

(Zawiść i wdzięczność)

Na marginesie – różnicę pomiędzy zazdrością, a zawiścią dobrze obrazuje dowcip o pewnym rolniku, który ma sąsiada, a ten ma krowy dające wspaniałe mleko! Zazdrosny rolnik modli się: „Panie! Spraw abym i ja miał takie krowy!” Zawistny: „Panie! Spraw aby mu te krowy wyzdychały!”

Reklamy

Informacje o Poradnia on-line

profesjonalna pomoc psychologiczna
Ten wpis został opublikowany w kategorii bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s