czarno białe

Obejrzałam dziś „Idę”. Czarno białe zdjęcia wywołały we mnie skojarzenia z „Białą wstążką” Michaela Haneke. Oba filmy wydają mi się też tez wyprawą do źródeł i próbą zrozumienia w jaki sposób dotarliśmy do miejsca zwanego białaTeraz. „Biała wstążka” to wyprawa w świat wspomnień. Historia opowiedziana jest z perspektywy czasu przez wiejskiego nauczyciela. Swoisty prolog do tej opowieści stanowią jego słowa:

„Nie wiem czy historia, którą chcę wam opowiedzieć w zupełności odpowiada prawdzie. Część tej historii znam tylko ze słyszenia. Od tego czasu upłynęło już wiele lat. Sporo rzeczy nie potrafię rozwikłać i dużo pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Mimo to sądzę że muszę opowiedzieć o dziwnych zdarzeniach, które miały miejsce w naszej wsi. Być może rzucą one nieco światła na niektóre sprawy tego kraju. O ile dobrze pamiętam wszystko zaczęło się od wypadku lekarza. Po lekcji ujeżdżania w stadninie barona pojechał wpierw do domu by sprawdzić czy aby nie zjawili się jacyś pacjenci. Przy wjeździe na posesję koń potknął się na ledwie widocznej metalowej lince rozpiętą między drzewami. Córka lekarza obserwowała wszystko przez okno. Zdołała powiadomić sąsiadkę, która z kolei przekazała informację do dworu …..”

Ten film na długo pozostawił mnie z pytaniem KTO? Kto był sprawcą tych dziwnych wydarzeń, o których opowiada narrator. W pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że może ważniejsze jest rzucenie światła na niektóre sprawy…. idaW ”Idzie” podróż jest dosłowna. Jest to podróż bohaterek do miejsc i ludzi mogących rzucić trochę światła na sprawy z przeszłości. Czy to coś zmienia? Czy odkrycie swoich korzeni zmienia coś w życiu bohaterki? Pozostaję z pytaniem: Dokąd ona idzie? Dla mnie, mimo niby oczywistej odpowiedzi, wcale nie jest to oczywiste. Taka cisza w tych czarno – białych klimatach. Tak mało słów.

Reklamy

Informacje o Poradnia on-line

profesjonalna pomoc psychologiczna
Ten wpis został opublikowany w kategorii bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s