Serce i rozum

10246848_436507213118581_6145156964821546903_nZwykło się przeciwstawiać jedno drugiemu. Romantycy powtarzają za Adasiem „Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko”. Zwolennicy rozumu nie ufają emocjom uważając je za zbędny, irracjonalny produkt psychiki, a podążanie za nimi drogą do kłopotów.

Zwykło się też na przykład podkreślać trudności we wzajemnym zrozumieniu się kobiet i mężczyzn. Nie mówię teraz o podkreślaniu różnic, wszak w czasach „gender” różnice się zaciera. Mówię o: „to przecież facet, czego się po nim spodziewałaś?”, „wy, mężczyźni, wszyscy jesteście tacy sami”, „baba tego nie zrozumie”, „z tymi kobitami się nie da wytrzymać”.

A może by tak nie odrzucać niczego, niczym nie gardzić? Nie zniechęcać się różnicami, ale zaciekawić nimi, dostrzec, że dzięki nim można więcej zdziałać? Tak, jak serce może wspierać rozum, a rozum wspierać serce. Kobiecość uzupełniać męskość, a męskość uzupełniać kobiecość? Na samych emocjach daleko nie zajedziesz. Na samym rozumie – również.

Reklamy

Informacje o Poradnia on-line

profesjonalna pomoc psychologiczna
Ten wpis został opublikowany w kategorii emocje, P, relacje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s