Wychowanie seksualne – wyższy level

Psychologia relacji i erotyki w świetnym wydaniu, podana z humorem 🙂

Po krótkim zastanowieniu zdecydowałam się zamieścić tutaj ten film z rewelacyjnym wykładem Esther Perel. Moje wahanie nie wynikało z poruszonej w nim tematyki jako takiej, lecz z tego, czy nie jest to jednak zbyt wysoki level dla młodzieży (bo w końcu to młodzież jest głównym adresatem naszego bloga :)) lub też czy nie jest to poziom zbyt abstrakcyjny dla młodych ludzi wchodzących dopiero w życie seksualne. Ostatecznie doszłam jednak do następujących wniosków:

1) W szkołach jest wychowanie do życia w rodzinie na jednym biegunie i bardziej biologiczne ujęcie tematu seksu na drugim (antykoncepcja, choroby przenoszone drogą płciową, dojrzewanie płciowe, biologia aktu seksualnego itp.). Brak ogromu tego wszystkiego, co pomiędzy. Brak przekazywania wiedzy na temat relacji międzyludzkich, budowania ich i podtrzymywania. Brak przekazywania wiedzy na temat miłości, związku, partnerstwa, intymności, erotyki, optymalnej przestrzeni między bliskością a niezależnością i wszelakich możliwych relacji pomiędzy wyżej wymienionymi. Porcję takiej wiedzy zapewnia poniższy film.

2) Myślę, że warto odkrywać swoją erotykę oraz przygotowywać się do tworzenia dojrzałych relacji z drugim człowiekiem, w tym również seksualnych, nie tak całkiem na ślepo, ale już z pewną wiedzą na tematy związane ze związkami i seksualnością w związku, i z pojawiającymi się problemami. Żeby potem nie było „a bo ja to myślałem/myślałam, że to zawsze musi być tak i tak”.

Kłopot młodych ludzi polega na tym, że średnio mają skąd czerpać sensowne i pomocne informacje na te tematy. Seksu pełno jest wszędzie, w każdym filmie, na co drugim bilboardzie, w reklamach i w gazetach, o internecie nie wspominając, jednak, co tu dużo mówić, zrobił się z niego towar na sprzedaż, i niewiele takie przedstawianie tematu ma wspólnego z codzienną rzeczywistością i jest nic nie warte. Inne źródło to rówieśnicy, tutaj też łatwo o pewne wypaczenie obrazu 😉 Mało jest możliwości posłuchania o seksie, o erotyce, o bliskiej, długotrwałej intymnej relacji z sensownego źródła lub od ludzi z wieloletnim stażem, którzy budują swój związek przez lata. Myślę, że ten wykład jest sensownym źródłem.

3) Przychodzące do nas maile świadczą o tym, że bloga odwiedza też sporo osób dorosłych, a zgłaszana problematyka bardzo często dotyczy właśnie relacji z drugą osobą. To trzeci argument na TAK.

Życzę więc miłego seansu 🙂

Reklamy

Informacje o Poradnia on-line

profesjonalna pomoc psychologiczna
Ten wpis został opublikowany w kategorii emocje, P, psychologia, relacje, seksualność. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s