We Do What We’re Told (Milgram’s 37)

Utwór  Peter’a Gabriel’a „We Do What We’re Told (Milgram’s 37)” nawiązuje do badań Stanleya Milgrama nad posłuszeństwem wobec autorytetu. Chciałam wspomnieć o Milgramie i jego eksperymencie przy okazji przypadającej 15 sierpnia rocznicy jego urodzin. O samych badaniach można przeczytać np.w Wikipedii, nie będę się powtarzać. Ich wyniki budzą we mnie smutek i lęk ale skłaniają też do refleksji. 37 Milgram w tytule utworu to procentowy odsetek osób, które okazały NIEPOSŁUSZEŃSTWO! 37% badanych podjęło decyzję o przerwaniu uczestnictwa w eksperymencie, o zaprzestaniu aplikowania wstrząsów elektrycznych.

Robimy to, co nam każą
Robimy to, co nam każą
Robimy to, co nam każą
Każą robić

Robimy to, co nam każą
Robimy to, co nam każą
Robimy to, co nam każą
Każą robić

Jedno zwątpienie
Jeden głos
Jedna wojna
Jedna prawda
Jeden sen (/marzenie)

miligram

Stanley Milgram (15.08.1933 – 20.12.1984)

„Istota posłuszeństwa sprowadza się do tego, że człowiek zaczyna traktować siebie jako narzędzie, za pomocą którego ktoś inny realizuje swe plany. Przyjmując taką postawę uwalnia się od odpowiedzialności za własne czyny. ”  (Stanley Milgram)

 

 

„Badania Milgrama wykazały, że ślepe posłuszeństwo nazistów w mniejszym stopniu było efektem cech dyspozycyjnych (ich nietypowej osobowości czy niemieckiego charakteru narodowego) niż działania sił sytuacyjnych, które mogłyby pochłonąć każdego – także ciebie i mnie. W jaki sposób zademonstrował on tę „banalność zła”, czyli tezę, że złe czyny mogą popełniać dobrzy ludzie dążący do celów, które uważają za szlachetne? Badania Milgrama nad posłuszeństwem należą do  najbardziej kontrowersyjnych w psychologii zarówno z powodu wynikających z nich problemów etycznych, jak i ze względu na ważne implikacje dla zjawisk w świecie realnym”

„Ludzie chcą być lubiani i chcą mieć słuszność. Są skłonni robić to, co inni robią lub czego inni sobie od nich życzą aby cieszyć się akceptacją i  aprobatą społeczną.” ( Psychologia i życie, Philip Zimbardo)

Reklamy

Informacje o Poradnia on-line

profesjonalna pomoc psychologiczna
Ten wpis został opublikowany w kategorii bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „We Do What We’re Told (Milgram’s 37)

  1. wow. nie wiedziałam o istnieniu takiego utworu. dzięki! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s