Urodzeni w lipcu (2)

perls„Ja robię swoje i ty robisz swoje
nie jestem na tym świecie po to, by spełniać twoje oczekiwania,
a ty nie jesteś na tym świecie po to, by spełniać oczekiwania moje.
Ty to ty, a ja to ja,
a jeśli przypadkiem się odnajdziemy, to wspaniale.
Jeżeli nie, to trudno.”

Friedrich Salomon Perls twórca terapii Gestalt urodził się 8 lipca 1893r. w Berlinie, tam ukończył studia medyczne, a następnie rozpoczął szkolenie w psychoanalizie, które kontynuował w Wiedniu. W swoich wspomnieniach pisze, że gdyby Hitler nie doszedł do władzy prawdopodobnie całe życie zawodowe poświęciłby uprawianiu psychoanalizy.  Jego psychoanalitykami byli między innymi Karen Horney (1925) oraz Wilhelm Reich (1932), który wywarł na niego ogromny wpływ.

Wilhelm Reich (1897-1957)

Wilhelm Reich (1897-1957)

„Reich był buntowniczy, pełen sił i życia. Był gotów przedyskutować każdą sytuację, przede wszystkim polityczną i seksualną, a mimo to analizował i inscenizował zwykłe gry powstania – szukania. Jednocześnie jednak zanikała dla niego ważność faktów. Na pierwszym planie znajdowało się zainteresowanie postawą klienta. Jego książka „Charakteranalyse” stanowi pod tym względem duży krok naprzód w zakresie terapii.” (Perls)

 

W roku 1934 Fritz Perls wraz z rodziną wyjechał do Johannesburga gdzie żył i pracował do 1946 roku, perlskiedy to podjął decyzję o emigracji do Stanów Zjednoczonych. W Johannesburgu otworzył Instytut Psychoanalizy, prowadził własną praktykę lekarską, pisał książki i stopniowo oddalał się od psychoanalizy. W napisanej w  1940r książce „Ego, głód i agresja. Rewizja teorii i metod Freuda.” dowodzi, że instynkt głodu odgrywa równie kluczowe dla przetrwania jednostki znaczenie, jak instynkt seksualny dla przetrwania gatunku.

W 1946r ponownie decyduje się opuścić kraj w którym do władzy dochodzi  przemoc i wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych.

 Frederick Perls,  Frederick Perls, Berlin, 1923

Frederick Perls,
Frederick Perls, Berlin, 1923

„Z nieznanego żydowskiego chłopaka ze średniej klasy, poprzez średniej miary psychoanalityka, aż do prawdopodobnie twórcy „nowej” metody leczenia i przedstawiciela praktycznej filozofii, która mogłaby uczynić coś dla ludzkości.

Czy to znaczy, że jestem dobroczyńcą lub, że chcę służyć ludzkości? Fakt, iż formułuję to pytanie, wskazuje na moje wątpliwości. Wierzę, że robię to, co robię, dla samego siebie, dla własnych zainteresowań w rozwiązywaniu problemów, a przede wszystkim dla własnej próżności. Najlepiej czuję się jako primadonna, kiedy mogę popisać się umiejętnością szybkiego dotarcia do samego sedna danej osoby i jej kłopotu. Jednak musi być jeszcze inna strona. Kiedy tylko wydarza się coś rzeczywistego, jestem głęboko poruszony, a kiedy jestem głęboko zaangażowany w spotkanie z moim pacjentem, całkowicie zapominam o widowni i jej możliwym podziwie i wtedy jestem prawdziwie skupiony.

Potrafię to. Mogę się „zapomnieć” do reszty. W 1917 roku na przykład, ukrywaliśmy się na kwaterze w pobliżu dworca kolejowego. Kiedy dworzec został zbombardowany i trafiono dwa składy pociągów z amunicją, poszedłem tam, bez strachu o własną skórę i po eksplozji zajmowałem się rannymi.

Proszę znowu to zrobiłem. Przechwalam się. Popisuję. Może przesadzam albo zmyślam? Jakie są granice zmyślonego życia? Jak Nietzsche to ujął: Pamięć i Duma walczyły ze sobą. Pamięć powiedziała: „Było tak”, Duma odparła: „Tak nie mogło być!” I Pamięć ustąpiła.”

F. Perls, Wokół śmietnika

W tym fragmencie książki o charakterze autobiograficznym odnajdujemy charakterystyczne dla terapii Gestalt elementy: koncentracja na TU I TERAZ, odpowiedzialność i szukanie oparcia w sobie, nastawienie na działanie i eksperymentowanie, rozszerzenie świadomości.

„Zmiana występuje wtedy, gdy stajesz się tym, kim jesteś, a nie wtedy gdy próbujesz się stać tym, kim nie jesteś”

Reklamy

Informacje o Poradnia on-line

profesjonalna pomoc psychologiczna
Ten wpis został opublikowany w kategorii psychologia, T. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s