Starość

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest być starym?

yygpKbDS1082MrM0MrfUKwLi5DRDvaLE5OzklDy95PxcfXMDQ3NjM72sgnQA-368x368-center„Pat Moore przebrana za 85-letnią kobietę wędrowała ulicami ponad stu amerykańskich miast, aby przekonać się, co to znaczy być starym w Ameryce. Przymglone soczewki kontaktowe i zatyczki w uszach osłabiły jej wzroki słuch; opaski krępujące ruchy nóg utrudniały chodzenie, a owinięte taśmą palce były równie niesprawne, jak palce dotknięte artretyzmem. Ta „staruszka” z trudem usiłowała przetrwać w świecie przeznaczonym dla młodych, silnych i sprawnych. 

Patricia-Moore-edit

Nie mogła otwierać słoików, trzymać długopisu, odczytywać napisów na etykietkach ani wspinać się po stopniach autobusu. Świat szybkości, hałasu i cieni przerażał ją. Kiedy potrzebowała pomocy, niewiele osób ją proponowało. Często wyśmiewano ją, że jest stara i niedołężna, a nawet została gwałtownie zaatakowana przez bandę nastolatków”

Na zdjęciach Patricia Moore

Nasze społeczeństwo ceni młodość, siłę, wygląd zewnętrzny, sprawność. – cechy, których starzy ludzie są pozbawieni. Uprzedzenia wobec osób w podeszłym wieku prowadzą do dyskryminowania ich, co z kolei pogłębia ich izolację, negatywny obraz siebie i ogranicza dostępne możliwości.

Reklamy

Informacje o Poradnia on-line

profesjonalna pomoc psychologiczna
Ten wpis został opublikowany w kategorii bez kategorii, P. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Starość

  1. terra incognita pisze:

    Kazdy z nas będzie kiedys starszy,o ile Dobry Bog pozwoli na doczekanie starosci.Moze więc warto zastanowic sie nad tym co nie przemija,a nie np.kolejnym zakupem ciuchow,butow i zajmowaniem sie wylacznie sobą.Taka skrajnie egoistyczna postawa uderza w tych ktorym pomoc trzeba – slabszych i starszych.A mlodym mozna powiedziec – was tez to czeka!

  2. Tak… młodzi ludzie nie myślą o tym, że kiedyś też będą starzy. I jak to będzie być starym… wyśmiewanym przez kolejne pokolenie młodych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s