15 stycznia 1882

Wiedeń, druga połowa XIX wieku, rok 1882. Józef Breuer ma 40 lat, prowadzi cieszącą się dużą popularnością praktykę lekarską. Jego bliskim przyjacielem jest młodszy o 14 lat Zygmunt Freud, od roku legitymujący się tytułem doktora medycyny. Kilka miesięcy wcześniej doktor Breuer zakończył terapię pacjentki, która przeszła do historii jako Anna O.  Freud i Brauer prowadzą ożywione dyskusje w efekcie których powstanie wydana w 1895r. książka „Studia nad histerią”.

breuer„Josef Breuer (ur. 15 stycznia 1842 w Wiedniu, zm. 25 czerwca 1925 tamże) – austriacki lekarz, fizjolog i filozof, twórca (razem z Sigmundem Freudem) metody katartycznej. Urodził się jako syn Leopolda Breuera, nauczyciela religii w wiedeńskiej gminie żydowskiej. W wieku dwudziestu dwóch lat (1863) otrzymał tytuł doktora medycyny; pięć lat później poślubił Matilde Altman – miał z nią pięcioro dzieci. Habilitował się z fizjologii, na podstawie badań zmysłu równowagi, regulacji temperatury ciała i oddychania (odruch Heringa-Breuera). Jego pacjentami byli znani koledzy z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz znane osobistości życia towarzyskiego Wiednia.”

Źródło: Wikipedia

U Josefa Breuera zjawia się rosyjska arystokratka Lou Salomé. Kilkadziesiąt lat później zostanie psychoanalityczką, ale teraz, w roku 1882 Lou Salomé jest piękną, 21 letnią kobietą zatroskaną o stan zdrowia przyjaciela.

lou„Lou Andreas-Salomé  ur. 12 lutego 1861 w Sankt Petersburgu, zm. 5 lutego 1937 w Getyndze w Niemczech) – rosyjska arystokratka, pisarka i psychoanalityczka, przyjaciółka Nietzschego, Rilkego i innych poetów, pisarzy i filozofów. W roku 1911 Lou poznała Zygmunta Freuda i podjęła studia w dziedzinie psychoanalizy. Dość prędko zyskała uznanie i zaczęła publikować artykuły w fachowych pismach poświęconych psychologii.”

Źródło: Wikipedia

Lou Salome poznała Nietzschego wiosną 1882 roku podczas swojej podróży po Europie. Filozof w jednym z listów pisał: „Chciałem żyć sam. Nad ścieżką przefrunął jednak drogi ptak Lou, a ja spostrzegłem, że to był orzeł. I zapragnąłem mieć orła przy sobie.” Niestety nie było mu dane, już jesienią 1882 r orzeł Lou odleciał w towarzystwie jego przyjaciela Paula Ree do Berlina. Wiele lat później Lou Andreas Salome napisze książkę biograficzną: „Fryderyk Nietzsche w swoich dziełach”. Ale teraz w 1882r spotyka się z wiedeńskim lekarzem Józefem Breuerem i prosi go aby podjął się leczenia pogrążonego w depresji Nietzschego.

nietzsxge„Friedrich Wilhelm Nietzsche (ur. 15 października 1844 w Röcken w okolicach Naumburg (Saale), zm. 25 sierpnia 1900 w Weimarze) – filozof, filolog klasyczny, prozaik i poeta. Kategorią centralną filozofii Nietzschego jest filozofia życia, ujmowanie rzeczywistości, a więc także człowieka, jako życia. Prowadzi to do zanegowania istnienia ukrytego sensu i układu świata – esencji, rzeczywistość staje się wobec tego chaosem. Konsekwencję tego stanowi radykalna krytyka chrześcijaństwa oraz współczesnej autorowi zachodniej kultury, jako opartych na tym złudzeniu. Istotny jest także szacunek wobec wartości obecnych w antycznej kulturze greckiej, wraz z postulatem powrotu do niej.”

Źródło: Wikipedia

Wobec braku zgody pacjenta, Josef Breuer nie może zastosować swojej nowej metody „leczenia mówieniem”. W tej sytuacji proponuje odwrócenie ról –  Ty bądź moim terapeutą! I w momencie rozpoczęcia tej niezwykłej terapii tak naprawdę rozpoczyna się akcja powieści Irvina Yaloma „Kiedy Nietzsche szlochał”. Kiedy czytałam tę książkę 7 może 8 lat temu też szlochałam. W rzeczywistości doktor Breuer nigdy nie spotkał Lou Andreas Salome ani Friedricha Nietzschego, choć teoretycznie mogli się spotkać. Reszta jet prawdą. Chyba prawdą…..

kiedynietzsxge

Reklamy

Informacje o Poradnia on-line

profesjonalna pomoc psychologiczna
Ten wpis został opublikowany w kategorii bez kategorii, T. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s