Modlitwa o…

Na początek dwa krótkie teksty:

Boże, użycz mi pogody ducha,
ażebym godził się z tym, czego zmienić nie mogę,
odwagi, abym zmieniał to, co zmienić jestem w stanie,
i mądrości, abym odróżnił jedno od drugiego.
„Modlitwa o pogodę ducha”

i

„Najlepszym remedium na niektóre z większych niegodziwości, jakie spotykają nas w życiu, jest bezpośrednie działanie. Najlepszym remedium na mniejsze niedogodności jest film Charlie Chaplina. Problem w tym, by potrafić dostrzec różnicę między nimi.”
Carol Tavris, Anger. The misunderstood Emotion

“…. abym odróżnił jedno od drugiego.” I tu właśnie, jak to się zwykło mawiać, jest pies pogrzebany. O ile prostsze byłoby życie wielu, gdyby potrafili odpowiednio rozeznać, jakie działanie warto i jakie należy podjąć w danej sytuacji. Mnóstwo ludzkiego czasu, energii i pieniędzy zużywanych jest na walkę z wiatrakami, na zdobywanie tego, co zdobycia nie jest warte (przynajmniej nie za wszelką cenę), na wypowiadanie i prowadzenie wojen z tymi, z którymi wcale wojować nie trzeba. Kto nie brał choć raz udziału w takiej kłótni, która to zaczyna się od jakiegoś drobiazgu, jedna strona coś burknie, druga na to odburknie, pierwsza z kolei coś warknie… a potem to już ważne jest tylko, czyje na wierzchu. I nie wiemy już, o co właściwie poszło, ale wytaczamy najcięższą artylerię, krew się leje, trup się ściele, wojna trwa na śmierć i życie. I tak można nawet przez pokolenia.

Odpowiednie remedium… Nie chodzi tylko o walkę, o skakanie sobie do oczu, o po trupach do celu. Na co ludzie masowo szukają remedium? Na smutek. Gdzie go szukają? A różnie. Na przykład: w imprezach, w hobby, w głośnym tłumie, u bliskich, w alkoholu, na fejsbuku, w seksie, w telewizji, w psychoterapii, w modlitwie, w lekach, w przesypianiu życia, w jedzeniu, w przyjaciołach, na zakupach, w sporcie, w pracy, w muzyce, zresztą w bezcelowych bitwach przecież także(wymienione w kolejności przypadkowej i bez wartościowania).

Boże, użycz nam mądrości, by umieć wybrać remedium na miarę doświadczanej niedogodności…

A wracając do psów…

578536_315125458590091_628933403_n

Reklamy

Informacje o Poradnia on-line

profesjonalna pomoc psychologiczna
Ten wpis został opublikowany w kategorii P. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s