eko obłuda

DSC02553 Spotkało mnie dni temu kilka coś zaskakującego, tak bardzo, że do tej pory trwam w pewnego rodzaju konsternacji. Sprawiło to parę elementów: książki, filmy, wyobraźnia…. wróciłam do kiedyś zaniechanego czytania Imperium Kapuścińskiego. Przerwałam czytanie z uwagi na dość soczyste opowieści o brutalnym traktowaniu ludzi przez ludzi.

Nic się nie zmieniło, nadal jest to obraz zbyt silnie działający na wyobraźnię.

ALE

Czytam.

W odpowiedzi na pytanie: dlaczego w Smoleńsku czy Omsku nie można było kupić wideł, motyki ani żadnego metalowego narzędzia? Znajduję tekst o produkcji drutu kolczastego potrzebnego na odgrodzenie się od Polski i ogrodzenie gułagów.

Woreczek mąki za prawą rękę zbiega, kiedyś przymusowego robotnika budującego drogę pomiędzy Jakuckiem a Magadanem / odległość w tysiącach kilometrów / taki pojedynek z Syberią.

Do tego film Car z  Mamonovem, Yankovskim, Kuznecovem, Domagarovem, w rolach…… Niby tylko obraz o pierwszym władcy Rosji, który koronował się na cara i nie bez powodu nazywano go Groźnym.

Do tego Murakami z Ptakiem Nakręcaczem i historią, jaka miała miejsce po odejściu kota. To wszystko to jakiś przedziwny zbieg okoliczności. Wiem na głowę, że tak było, że Stalin, że car, że okrutnie. Teraz też w pewnym sensie zgadzam się na okrucieństwo.

Żyję w czasach wojen, tylko czy chcę o tym wiedzieć?

Iran, Afganistan, Irak, Syria czy to tylko geografia?

Czy może nie wiem, bo tak lepiej……………….

To podobnie, jak z jedzeniem mięsa. Kiedy widzę szyjki, skrzydełka, udka… jakoś do głowy nie przychodzi mi całe zwierzę. Jednie, kiedy z eko hodowli moja rodzina kupuje wypasionego koguta, to jakoś tak nie jest mi dobrze i jakoś ta zupka mało smakuje, chociaż zdrowa i pożywna. Czemu tak jest?????? taka eko obłuda, nie widzę, nie słyszę …. i tu ulubiony Kapuściński w tymże Imperium powie:”NIC NIE MÓWIĄ. ŻYCIE TOCZY SIĘ DALEJ… PATRZĄ, PRZYGLĄDAJĄ SIĘ, MILCZĄ, BO O CZYM TU MÓWIĆ ?

Czy zburzenie Świątyni Chrystusa Zbawiciela w Moskwie można do czegoś porównać, zwłaszcza, że budowano ją 45 lat a przetrwała 48? wysiłek czy pozór, czy może eko obłuda w surowym wydaniu?

Reklamy

Informacje o Poradnia on-line

profesjonalna pomoc psychologiczna
Ten wpis został opublikowany w kategorii bez kategorii, J. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s