„Nie ma dzieci, są ludzie”

billboard kampania spoeczna - nie ma dzieci s ludzieNiedawno pojawił się na blogu wpis „Pomyśl zanim wrzucisz”. Pójdźmy teraz krok dalej w temacie prywatności dzieci w internecie oraz publikowania przedstawiających je zdjęć i filmów.

Myślę, że nie muszę tłumaczyć młodym czytelnikom bloga, czym jest trollowanie (w razie potrzeby Wikipedia zawsze służy pomocą 🙂 ). A słyszeliście o „Troll Parentingu”? Krótko mówiąc jest to ośmieszanie własnych dzieci poprzez umieszczanie w sieci kompromitujących je filmów lub zdjęć.

Więcej o tym „trendzie” można przeczytać tutaj: http://natemat.pl/60525,troll-parenting-czyli-rodzice-wysmiewaja-wlasne-dzieci-w-internecie

Szacunek wobec dziecka… Przypominają mi się teraz dwie zaobserwowane sytuacje. Na pierwszą zwróciłam uwagę już dawno temu na różnego rodzaju rodzinnych spotkaniach. Zazwyczaj wygląda ona mniej więcej tak: dziecko mówi swojemu rodzicowi coś na ucho. Jakąś chwilę później wychodzi z pokoju. Rodzic wtedy konspiracyjnie ściszonym głosem oznajmia wszystkim zebranym: „A Jasio to powiedział mi to to i tamto, tylko nie mówicie mu, że wam to powtórzyłem, bo powiedział, żebym nikomu nie mówił”.

Nie wiem, co wy na to. Może ktoś stwierdzi, że przecież żadna krzywda się dziecku przez to nie stała. No niby nie. Ale dla tego dzieciaka, jak zresztą dla każdego innego, jest naprawdę ważne, żeby jego tajemnica została tajemnicą, jak również bardzo ważne jest dla niego móc polegać na swoim rodzicu. Dla porównania sytuacja druga, kiedy znajomy opowiadając o czymś doszedł do momentu, w którym głównym bohaterem był jego synek. Pyta więc tego synka, powiedzmy, że miał na imię… no niech będzie Krzyś: „Krzysiu, a mogę o tym opowiedzieć?”. Krzyś na to: „Nie”. „Na pewno, może jednak opowiem?” – „NIE”. I na tym stanęło, to „nie” zostało uszanowane, bo Krzyś, choć mały, ma prawo do swojego zdania w pewnych kwestiach i do prywatności.

Janusz Korczak powiedział: „To jeden z najzłośliwszych błędów sądzić, że pedagogika jest nauką o dziecku, a nie o – człowieku. Nie ma dzieci – są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć.”

Reklamy

Informacje o Poradnia on-line

profesjonalna pomoc psychologiczna
Ten wpis został opublikowany w kategorii P i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s