Coś się kończy, coś się zaczyna

Wrzesień. A wraz z wrześniem – zmiany. Skończyło się wygrzewanie na słonku i ciepłe, pachnące letnie noce. Skończyło się wakacyjne lenistwo (a dla niektórych wakacyjna nuda). Przyroda powoli zaczyna zmieniać barwy na jesienne. Zaczął się nowy rok szkolny. Dla jednych po prostu kolejny rok nauki. Dla innych pierwszy rok nowego „etapu edukacyjnego”, a co za tym idzie – zmiana szkoły, klasy, nauczycieli oraz wszystko, co się z tym wiąże. Dla jeszcze innych ostatni rok i perspektywa egzaminów, matur, zastanawiania się, co dalej i gdzie dalej. W szkołach też zmiany (w naszej poradni również), bo trzeba zorganizować pracę na cały nowy rok szkolny. Zbieramy więc energię i niechętnie odpychamy narzucające się urlopowo-wakacyjne myśli.

Wrzesień, wraz z wrześniem zmiany, a ze zmianami – stres. Bo czym jest stres? To reakcja na bodziec (zdarzenie, sytuację), który powoduje zakłócenie równowagi i wystawia na próbę naszą zdolność poradzenia sobie z nim. Zakłócenie równowagi to po prostu zmiana, która zmusza do podjęcia próby przystosowania się. I tak każda zmiana wymaga przystosowania. Zwykło się uważać, że stres zawsze związany jest z nieprzyjemnymi zdarzeniami. Jednak w badaniach dwóch amerykańskich psychiatrów, Holmesa i Rahego okazało się, że ze sporym stresem często wiążą się również takie zdarzenia, jak powiększenie rodziny, zmiana sposobów spędzania wolnego czasu, zmiana nawyków snu, a nawet zawarcie małżeństwa, pogodzenie się ze skłóconym małżonkiem, nowa dziewczyna/chłopak, wybitne osiągnięcie osobiste, święta czy urlop. Każdy z powyższych przykładów, niezależnie od tego, czy dotyczy wydarzenia z reguły przyjemnego, czy nieprzyjemnego, wymaga od człowieka odnalezienia się w tej stosunkowo nowej sytuacji i zmiany pewnych przyzwyczajeń.

Powstrzymam się od końcowych wniosków, bo trzeba by było pisać coś oczywistego i banalnego w stylu „stres jest nieodłączną częścią życia…” itp. Za to wszystkim smutnym, że coś się skończyło, życzę jak najlepszego przyjęcia tego, co nowe.

Reklamy

Informacje o Poradnia on-line

profesjonalna pomoc psychologiczna
Ten wpis został opublikowany w kategorii P, psychologia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s