Myśl pozytywnie!

szklankaO tym, że według optymisty szklanka jest w połowie pełna, a według pesymisty w połowie pusta, wiemy wszyscy. Natomiast z tego, jak wielki wpływ na nasze życie ma styl wyjaśniania – stopień optymizmu lub pesymizmu – już nie wszyscy zdajemy sobie sprawę.

Pesymistyczny styl wyjaśniania polega na interpretacji niepowodzeń jako spowodowanych przez czynniki wewnętrzne, czyli cechy danej osoby. Co więcej niepowodzenie i rola jednostki w jego spowodowaniu są spostrzegane jako stałe i globalne („To się nigdy nie zmieni i wpływa na wszystko”)

Optymistyczny styl wyjaśniania polega na przypisywaniu niepowodzeniom przyczyn zewnętrznych („Nauczycielka się na mnie uwzięła”) o charakterze możliwym do modyfikowania oraz charakterystycznym tylko dla danego problemu („Następnym razem wypadnę lepiej, jeśli się lepiej przyłożę. To niepowodzenie nie wpłynie na poziom wykonania innych ważnych dla mnie zadań”).

Odwrotnie jest w przypadku sukcesów. Pesymiści interpretują sukces jako skutek działania czynników zewnętrznych i zmiennych, optymiści jako w pełni zależny od wewnętrznych, stałych i globalnych czynników osobistych.

Styl wyjaśniania jest cechą stałą, utrzymującą się zazwyczaj całe życie. Ten, kto jest optymistą lub pesymistą w młodości, będzie nim również na starość, a cecha ta wpływa na różne sfery życia, m.in.:

stan zdrowia – optymiści rzadziej odwiedzają lekarzy, ale też rzadziej zapadają na choroby zakaźne. Pesymiści są grupą podwyższonego ryzyka depresji. Optymizm pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego, podczas gdy pesymizm je pogarsza, co przekłada się na ogólny stan organizmu.

długość życia – na przykład optymistki chore na raka piersi żyją dłużej; wiara w skuteczność leku może znacząco wpływać na stan zdrowia nawet w zaawansowanej chorobie nowotworowej.

osiągnięcia i motywację – pesymiści wykazują mniejszą sprawność działania, niż można by się spodziewać na podstawie obiektywnych pomiarów ich talentów i możliwości. Powodzenie w szkole, jak i w sytuacjach zawodowych wymagających podejmowania różnego rodzaju wyzwań zależy w znacznej mierze od stylu wyjaśniania, który wpływa na aktywność/bierność, wytrwałość/rezygnację, podejmowanie ryzyka/asekuranctwo.

 Z badań nad stylami wyjaśniania wynika praktyczna rada: myśl pozytywnie, ponieważ wtedy Twoje szanse na zdrowie, długie życie i sukces wzrosną. Jednak czasami pewna dawka realistycznego pesymizmu również jest potrzebna, pozwala ona pohamować marzenia za bardzo oderwane od rzeczywistości i wizje bezgranicznego optymizmu. Równowaga między tymi dwoma postawami to właśnie mądrość.

Reklamy

Informacje o Poradnia on-line

profesjonalna pomoc psychologiczna
Ten wpis został opublikowany w kategorii bez kategorii, P, psychologia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s