jakie to ma znaczenie?

po prostu jak w bajce
Nie dalej niż dni temu kilka zaczęłam zastanawiać się nad tym, jak często w kontakcie z innymi ludźmi pojawia się metafora /czyli taki związek słów, który ma jeszcze inne znaczenie niż dosłowne/. Z pewnością w moim życiu posługiwałam się nią wielokrotnie, ale dopiero teraz moje myśli poszły w tym kierunku. I powstało pytanie, jakie to ma znaczenie, kiedy ludzie mówią do siebie o czymś, co ma nie tylko dosłowność, ale jeszcze inny wymiar. To ciekawe o czym oni mówią????? i czemu to służy?????

Kiedy mówię metafora, niemal natychmiast pojawia się słowo bajka, myślę, że nie jest to jakaś specjalna wada, że te słowa stawiam obok siebie bez znaku równości między nimi.
Jestem niemal przekonana, że każdy z nas chociaż raz w życiu czytał samodzielnie, albo słuchał bajki, którą ktoś czytał, opowiadał.
Bardzo interesującym wydaje się zabieg opowiadania tej samej treści bajkowej przeżywanej z perspektywy różnych postaci z tej bajki. Może powstać zupełnie nowa opowieść. Poznajemy wtedy motywy, emocje jakie towarzyszą postaci. Jej świat. Tak jak w życiu. Istotne nie zawsze jest widoczne. reszta zaś nie jest tak oczywista, jak oczywistą się wydawać może.
Ostatnio wpadła mi w ręce pięknie wydana dwutomowa publikacja bajek braci Grimm. wiem, co chcecie powiedzieć – horrory. Krew lejąca się tu i tam. Być może dość naturalistyczne opisy, ale jest w tym głęboki sens. Mam wrażenie, że do tej pory znaliśmy impresje na temat bajek a nie te bajki. Dostrzegam różnicę w treści pomiędzy wydaniami sprzed lat a tym właśnie. Tak, mam niejasne przekonanie, że treści były mocno pokrzywione tłumaczeniem dość nieudolnym lub fantazją tłumacza. Tłumaczone nie oddawały sensu. W nowej starej wersji jest dość istotny dopisek – bajki dla dzieci i dla domu. I to już sam czytelnik decyduje o doborze. Co to znaczy dla domu??? może tylko dla samych rodziców a może nie? w każdym razie ciekawe. Polecam dla każdego w każdym wieku, bo też z jakiejś bajki jesteś.

Reklamy

Informacje o Poradnia on-line

profesjonalna pomoc psychologiczna
Ten wpis został opublikowany w kategorii bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s