rozmawiać – jak to łatwo powiedzieć…

rozmowaWiele razy zastanawiałam się nad tym, co jest ważne, nawet najważniejsze w rozmowie z młodym człowiekiem,  z tak zwanym nastolatkiem. Rozmyślania moje nie przyniosły jednak jakiś zaskakujących rezultatów. Nobla najprawdopodobniej w dziedzinie „Skomplikowany człowiek” nie będzie. Parę jednak  oczywistości mam!!!!

W zasadzie ten tekst powinni przeczytać ci, którzy obcują z nastolatkami….. ale….. może, kiedy nastolatek, nie, nie nastolatek…. wolę określenie młody człowiek, będzie wiedział, jak nazwać to co czuje, będzie mu łatwiej w kontakcie z innymi, starszymi od niego. Kto wie….

Zatem czego potrzebuje każdy z nas –  pytanie za 100 punktów. Odpowiedź sama pojawia się dość oczywiście – SPOKOJU i to z przymiotnikiem – świętego. Teraz pojawiają się schody – taki architektoniczny wymysł a dla aparatu pojęciowego gimnastyka! Jak owy spokój osiągnąć, gdy hormonów burza a w głowie kocioł? No bo, jak jednocześnie myśleć o szkole, gdzie emocji nie brakuje, o rodzicach, z którymi komunikacja przypomina batalię o WSZYSTKO i jeszcze miłość – ta to potrafi zająć głowę!!!!! Sytuacja młodego człowieka dość skomplikowaną jest. Odizolować się nie może, z prostej przyczyny – ekonomia. I ta oto ekonomia powoduje, że w niewolę popada. Ale, jak wszystko w życiu i to ma swoją dobrą stronę. Będąc z rodziną może:

– buntować się, złościć się, próbować przekraczać granice

To wszystko z pożytkiem dla niego samego. Będąc sam, niezależnym nie ma wobec kogo czynić tegoż wszystkiego – oczywiste.

Jednak potrzeba drugiej strony, która w mądry sposób pozwoli na przejście ze świata dziecka do świata dorosłego. Co ma zatem robić ta druga strona? Niby proste i oczywiste, ale jednak niezbyt łatwe:

– ma słuchać, nie przesłuchiwać

– traktować, jak partnera w rozmowie, ważna argumentacja!

– przedstawiać oczekiwania, nie krytykować

– mówić krótko i konkretnie, nie porównywać, unikać kazań

– po prostu  kochać i pamiętać o tym, że kiedyś się miało tyle lat , że popełniało się błędy, nie słuchało swoich rodziców………………. i mogłabym wyliczać tu jeszcze sporo różnych obszarów.

RELACJA – TO JEST NAJWAŻNIEJSZE.

WARTO!

Informacje o Poradnia on-line

profesjonalna pomoc psychologiczna
Ten wpis został opublikowany w kategorii bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s