V Edycję Konkursu Poezja łączy ludzi 2012/2013

 

Fundacja Evens
ogłasza
V Konkurs POEZJA ŁĄCZY LUDZI – MÓJ ULUBIONY WIERSZ
2012/2013
pod Honorowym Patronatem
Minister Edukacji Narodowej, Krystyny Szumilas

 

 Fundacja Evens ma przyjemność ogłosić V Konkurs Poezja łączy ludzi na najciekawszy esej o ulubionym wierszu. Konkurs skierowany jest do młodzieży; mogą w nim wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tegoroczny konkurs odbędzie się jednocześnie w Polsce, Niemczech i Bułgarii. Partnerami projektu są Literaturwerkstatt w Berlinie, Instytut Polski w Sofii i Stowarzyszenie Sofia-Poetiki w Bułgarii. Patronat nad konkursem objęła Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas.

Laureatów wyłoni Jury w składzie: Adam Zagajewski (poeta, przewodniczący jury), Janusz Głowacki (pisarz), Maria Kotowska (polonistka), Jacek Mierosławski (operator filmowy) i Ewa Zadrzyńska (reżyserka). O zwycięzcach konkursu nakręcone zostaną 5-minutowe filmy do programu Fundacji Evens Poezja łączy ludzi – Mój ulubiony wiersz. Gala z udziałem wszystkich laureatów, na której odbędzie się premiera filmów, odbędzie się w Warszawie w czerwcu 2013 roku.

Uczniowie pragnący zgłosić się do konkursu proszeni są o napisanie dwustronicowej pracy (około 3600 znaków) o swoim ulubionym wierszu. Forma pracy jest dowolna, chcielibyśmy jednak dowiedzieć się z niej kim jest autor pracy, kiedy po raz pierwszy przeczytał wiersz, o którym pisze i dlaczego właśnie ten wiersz jest dla niego ważny. Jesteśmy też ciekawi, co zajmuje go na co dzień i jakie są jego marzenia.

W niemieckim Jury pod przewodnictwem  Michaela Krügera (poety i wydawcy),  zasiada między innymi Thomas Wohlfahrt, dyrektor Literaturwerkstaat. W Jury bułgarskim, któremu przewodniczy Amelia Liczewa (poetka, krytyk literacki, wykładowca akademicki), zasiada
m. in. Iwan Christow (poeta, krytyk literacki, przedstawiciel Stowarzyszenia Sofia:Poetiki).

 Zasady i terminy konkursu:

 1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych
  i ponadgimnazjalnych.
 2. Prace powinny być nie dłuższe niż 3600 znaków.
 3. Prace należy wysłać do 21 stycznia 2013 roku pocztą elektroniczną na adres poezja@evensfoundation.be lub listownie: Ewa Zadrzyńska, Evens Foundation, ul. Wilcza 8 m. 10, 00-532 Warszawa.
 4. Jury polskiej edycji konkursu przyzna 2 główne nagrody i 5 wyróżnień. O dwóch zwycięzcach nakręcone zostaną pięciominutowe filmy, które będą zamieszczone
  w internecie oraz nadane przez telewizję publiczną w Polsce, Niemczech oraz
  w Bułgarii.  Jury ogłosi wyniki na początku lutego 2013. 
 5. Z laureatami konkursu skontaktuje się przedstawiciel Fundacji. Filmy o zwycięzcach zostaną nakręcone do 15 maja 2013.
 6. Zamknięcie konkursu odbędzie się na uroczystej gali w czerwcu 2013 w Warszawie. Na uroczystość zaproszeni zostaną nagrodzeni uczniowie.

Filmy o laureatach zeszłorocznych można zobaczyć na kanale You Tube

Międzynarodowy Program Fundacji Evens Poezja łączy ludzi – Mój ulubiony wiersz  to program o ludziach kochających poezję. W pokazywanych w telewizji i internecie pięciominutowych filmach poznajemy ludzi, w życiu których poezja odgrywa istotną rolę
i niejednokrotnie przyczyniła się do zmian w postrzeganiu świata. Kolejnymi bohaterami filmów zostaną laureaci tegorocznego konkursu. Opowiadając o swoim ulubionym wierszu
i  o tym, jaką rolę w ich życiu pełni poezja, pokażą swoim rówieśnikom, że poezja może być bliska każdemu. Dzieląc się swoimi historiami będą zarażać miłością do poezji i inspirować innych do poszukiwania własnych ulubionych wierszy.

Celem programu jest popularyzowanie poezji i wykorzystanie jej integrującej roli. Autorka filmów Ewa Zadrzyńska wierzy, że poezja może odegrać ogromną rolę w umocnieniu dialogu między krajami zjednoczonej Europy.

Program jest finansowany ze środków Fundacji Evens, organizacji dobroczynnej
z siedzibą w Antwerpii oraz z oddziałami w Paryżu i Warszawie, działającej na rzecz promocji harmonijnego współistnienia obywateli i państw zjednoczonej Europy.

Program jest oparty na licencji amerykańskiego programu „Favorite Poem”, stworzonego przez Poetę Laureata, Roberta Pinsky’ego. Portrety tzw. „poetry-lovers”, czyli tych, którzy kochają poezję, emitowane były w Stanach Zjednoczonych w telewizji publicznej, na kanale 13. W USA w ciągu pierwszego roku istnienia programu swoje zgłoszenia nadesłało ponad
18 000 osób.

W Polsce do tej pory powstało 70 filmowych portretów. Oprócz mieszkańców Polski
w programie prezentowani byli wielbiciele poezji z Paryża, Nowego Jorku i Tel Awiwu. Najmłodszy bohater ma 6 lat, a najstarszy 94. Pochodzą z każdego zakątka Polski i wykonują różne zawody. Wśród prezentowanych wierszy znalazły się utwory Homera, Shakespeare’a, Baudelaire’a, Miłosza, Larkina, Szymborskiej, Herberta, Różewicza, Bishop i Zagajewskiego.

Reklamy

Informacje o Poradnia on-line

profesjonalna pomoc psychologiczna
Ten wpis został opublikowany w kategorii bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s