Czy trzeba być Heraklesem?

Gwiazdozbiór Centaura

Spoglądając na statystyki pozostaję pod wrażeniem popularności niektórych postów np. „Człowiek pije, żeby utopić jakąś myśl, a ta przeradza się w obsesję. Podejrzenie, które chciało się odsunąć, pod wpływem alkoholu staje się żywsze, silniejsze, zajmuje coraz więcej miejsca.(Éric-Emmanuel Schmitt)” Post z 21 lipca 2010, w którym przedstawione zostały kryteria uzależnienia. Dziś dla przypomnienia Dwanaście kroków AA czyli Anonimowych Alkoholików. Oto one:

1.Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu, że przestaliśmy kierować własnym życiem.
2. Uwierzyliśmy, że Siła Większa od nas samych może przywrócić nam zdrowie.
3. Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga, jakkolwiek Go pojmujemy.
4. Zrobiliśmy gruntowny i odważny obrachunek moralny.
5. Wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów.
6. Staliśmy się całkowicie gotowi, aby Bóg uwolnił nas od wszystkich wad charakteru.
7. Zwróciliśmy się do Niego w pokorze, aby usunął nasze braki.
8. Zrobiliśmy listę osób, które skrzywdziliśmy i staliśmy się gotowi zadośćuczynić im wszystkim.
9. Zadośćuczyniliśmy osobiście wszystkim, wobec których było to możliwe, z wyjątkiem tych przypadków, gdy zraniłoby to ich lub innych.
10. Prowadziliśmy nadal obrachunek moralny, z miejsca przyznając się do popełnianych błędów.
11. Dążyliśmy poprzez modlitwę i medytację do coraz doskonalszej więzi z Bogiem, jakkolwiek Go pojmujemy, prosząc jedynie o poznanie Jego woli wobec nas, oraz o siłę do jej spełnienia.
12. Przebudzeni duchowo w rezultacie tych Kroków, staraliśmy się nieść posłanie innym alkoholikom i stosować te zasady we wszystkich naszych poczynaniach.   

AA jest ruchem samopomocowym zapoczątkowanym przez dwóch alkoholików Billa i Boba, z których jeden był lekarzem, a drugi adwokatem. Preambuła AA tak określa cele tej społeczności: „Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązywać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu. Jedynym warunkiem uczestnictwa we wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki. Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów. Naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu” 

Dwanaście kroków AA skojarzyło mi się z 12 pracami Heraklesa:

1.Zabicie lwa nemejskiego
2.Zabicie wydry lernejskiej
3.Schwytanie łani kerynejskiej
4. Przepędzenie dzika erymantejskiego
5.Wyczyszczenie stajni Augiasza
6.Przepędzenie ptaków stymfalijskich
7.Schwytanie byka kreteńskiego
8.Schwytanie klaczy Diomedesa
9.Zdobycie przepaski Hipolity
10.Uprowadzenie trzody Geriona
11.Przyniesienie złotych jabłek Hesperydy
12.Sprowadzenie Cerbera z Hadesu

Dostrzegam zbieżność zwłaszcza w punkcie piątym, ale skojarzenie z Heraklesem ma też inne przesłanki. Punktem wyjścia moich rozważań była postać centaura Chirona. Centaury to w mitologii greckiej pół ludzie, pół konie. Górna część ich ciała przypominała człowieka, natomiast dolna miała kształt konia. Były to dzikie istoty zamieszkujące lasy i góry, żywiące się surowym mięsem, o bardzo prymitywnym usposobieniu, w dodatku wykazujące się słabą odpornością na alkohol. Swoistym odmieńcem był centaur Chiron, który  kochał ludzi, był nauczycielem i wychowawcą wielu herosów, w tym także Heraklesa. Chiron był mędrcem i uzdrowicielem, był też nieśmiertelny. Pewnego razu  otworzył dzban wina od Dionizosa. Nie chciał tego robić, wiedział bowiem, że nie spodoba się to innym centaurom, ale uległ namowom Heraklesa. Zapach wina zwabił pozostałe centaury, rozpoczęła się bitwa w trakcie której Herakles przypadkowo zranił Chirona zatrutą strzałą. Rana nie chciała się goić i dobry centaur bardzo cierpiał. Chciał umrzeć. Zrzekł się swej nieśmiertelności na rzecz Prometeusza, tego samego, który ofiarował ludziom ogień, a potem cierpiał przykuty do skał Kaukazu. Mitologia głosi, że uwolnił go Herakles, zabijając sępa wydziobującego jego wątrobę. I tak historia zatoczyła koło  – wina i odkupienie. Chiron to archetyp zranionego uzdrowiciela, o którym Carl Gustaw Jung pisze: „Jedynie zraniony uzdrawia. Kiedy lekarz kryje się pod pancerzem persony, niczego nie wskóra.” I w tym być może tkwi siła ruchu zainicjowanego w USA przez dwóch alkoholików, który rozprzestrzenił się na całą kulę ziemską.

Więcej o AA: http://www.anonimowi-alkoholicy.org.pl/

Reklamy

Informacje o Poradnia on-line

profesjonalna pomoc psychologiczna
Ten wpis został opublikowany w kategorii psychologia, T. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Czy trzeba być Heraklesem?

 1. terraustralis pisze:

  Te chiero muchio mio pepito

 2. Alaj pisze:

  Skojarzenia prowadzą do innych skojarzeń, często tam gdzie uzależnienie, tam przemoc. Hera zesłała na Heraklesa obłęd i ten w swoich najbliższych żonie Megarze i swych dzieciach widział największych wrogów. A, że z wrogami się walczy, nawet ich zabija, to łatwo się domyślić, jaki los ich spotkał. Jest zbrodnia i jest sędzia -wyrocznia Delficka i jest kara- 12 prac niewolniczych. Skojarzenia prowadzą do innych skojarzeń.

 3. Zbrodnia i kara skojarzyły mi się z Dostojewskim, ale jest też pokuta i odkupienie – skojarzenie z wolnością i odpowiedzialnością, bo przecież te 12 prac to był jego wybór.

  • Alaj pisze:

   hmmmm… wybory, nie zawsze da się wybrać tak, by być spełnionym w tych wyborach. ups, powiedziałam wyborach? kolejne skojarzenie, może nie tylko, bo rzeczywistość podsyła same pasztety. już za chwilę wybory szkoda, ze zostaje znowu wybór miedzy dżumą a cholerą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s