„Człowiek skazany jest na to by być wolnym. Skazany – nie stworzył bowiem samego siebie, a mimo wszystko jest wolny. Kiedy już raz rzucony zostaje w świat jest odpowiedzialny za wszystko co robi.” (Jean-Paul Sartre)

Cztery ostateczne powody lęku zdaniem Irvina Yaloma to: śmierć, brak sensu, izolacja i wolność. Można mieć wątpliwości czy  „wolność”  pasuje do tej konfiguracji. Wolność, w przeciwieństwie do śmierci, izolacji czy braku sensu budzi na pozór jedynie pozytywne skojarzenia. Yalom odwołuje się do Sartre i egzystencjalizmu – „jesteśmy w najgłębszym sensie tego słowa odpowiedzialni za siebie. Jesteśmy autorami samych siebie”. Odpowiedzialność jawi się trochę jako ciemna strona wolności. A Bob Marley śpiewa o pieśni wolności, która jest wszystkim, co kiedykolwiek miał.

29 maja jest Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ, którzy chronią wolność i prawa człowieka w rejonach objętych wojnami domowymi.

Reklamy

Informacje o Poradnia on-line

profesjonalna pomoc psychologiczna
Ten wpis został opublikowany w kategorii psychologia, T. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „„Człowiek skazany jest na to by być wolnym. Skazany – nie stworzył bowiem samego siebie, a mimo wszystko jest wolny. Kiedy już raz rzucony zostaje w świat jest odpowiedzialny za wszystko co robi.” (Jean-Paul Sartre)

  1. Ktoś pisze:

    muzyka potrafi dać wolność!

  2. wolność jest w nas!

  3. Alaj pisze:

    z ciekawością podążam za tą dyskusją…..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s